Dlaczego warto wybrać wentylacje mechaniczną dla domu?

Dlaczego warto wybrać wentylacje mechaniczną dla domu?

Warto przeczytać

Najważniejszą i podstawową korzyścią z używania wentylacji mechanicznej jest przede wszystkim odzyskiwanie ciepła oraz komfort klimatyczny, który jest odczuwalny, dzięki wymienianiu zużytego powietrza na czyste i świeże. W domu, w którym zainstalowana jest rekuperacja, o każdej porze dnia i w nocy oraz w każdym pomieszczeniu czuć świeżość oraz zapach czystości.

Dostęp do świeżego powietrza, które jest filtrowane wpływa bardzo korzystnie na organizm w kwestii samopoczucia oraz zdrowia. Dzięki przeprowadzonym badaniom, używanie wentylacji mechanicznej zmniejsza a nawet eliminuje zawroty i bóle głowy, bezsenność, a jakość snu znacznie się polepsza, a także wraca witalność i spora dawka energii. Naukowcy potwierdzili, że statystyczny człowiek potrzebuje dziennie 30 kg powietrza, którego jakość ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku, gdy większą część dnia przebywamy w zamkniętych i klimatyzowanych pomieszczeniach.

Na jakiej zasadzie działa wentylacja mechaniczna?
Wentylacja działa dzięki urządzeniu, rekuperatorowi. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do domu ciepłem powietrza, które jest wywiewane na zewnątrz. Inaczej mówiąc urządzenie ma na celu odzyskanie ciepła z wentylacji, którego sprawność przekracza aż 90%.
W skład rekuperatora wchodzą dwa wentylatory: nawiewny oraz wywiewny, a także wymiennik ciepła, w którym ciepło napływające do domu zostaje nagrzewane ciepłem powietrza wywiewanego. Dodatkowo do zatrzymywanie zanieczyszczeń, montowane są w nich filtry, dzięki którym ciepło napływające do domu jest świeże i czyste, co jest zaletą i komfortem używania.

Instalacja wentylacji mechanicznej – rekuperatora.
Opisywany system wentylacji zaleca się ze względu na łatwiejszy montaż dla domów w trakcie budowy, ponieważ instalacja w już wykończonych jest utrudniona. Dzieje się tak z powodu doprowadzenia do wszystkich pomieszczeń odpowiednich przewodów, dzięki którym będzie transportowane powietrze zarówno napływające jak i wywiewane na zewnątrz. Przewody mają znacznie dużą średnicę wraz z izolacją, którą zaleca się dodatkowo zastosować, co wpływa na trudność w ukryciu ich w różnych zakamarkach w pomieszczeniach. Zarówno z powodów estetycznych, wizualnych jak i funkcjonalnych należy je zabudować. W przypadku instalacji wentylacji w domach wcześniej wykończonych, oznacza to dodatkowe koszty oraz czas prac remontowych.

Jeśli planujemy montaż rekuperacji, najlepszym momentem na jego instalację jest remont generalny domu. Oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy, które mogły być stracone podczas przyszłościowego montażu w wyremontowanych wcześniej mieszkaniu. Instalacja rekuperatora to przede wszystkim komfort z używania i sterowania wentylatorami oraz oczyszczonym powietrzem, a także zapotrzebowaniem na ciepło. W tej sytuacji koszty ciepła zmniejszą się nawet o 20-305 w porównaniu z wentylacją grawitacyjną.

Wybór rekuperatora – najważniejsze parametry.
Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, którego głównym celem jest oszczędzanie energii, jest sprawność odzysku wywiewanego ciepła. Największą sprawność osiągają centrale wentylacyjne, które mają przeciwprądowe wymienniki ciepła. W tańszych rekuperatorach stosowane są wymienniki krzyżowe, które posiadają prostszą konstrukcję oraz zdecydowanie niższą sprawność. Na rynku dostępne są także wymienniki entalpiczne, które oprócz odzyskiwania z powietrza ciepła, również ograniczają straty wilgotności.

Na efektywność urządzenia mają także wpływ właściwości zamontowanych filtrów powietrza, możliwość układu automatycznego sterowania wentylacją oraz energochłonność zamontowanych w wentylacji wentylatorów.

Ostatecznie dobór rekuperatora należy powierzyć doświadczonej i fachowej firmie. Z tego powodu zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą. Mając na koncie wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę z zakresu wentylacji mechanicznej, ze starannością pomożemy w wyborze odpowiedniego urządzenia.

https://www.bartosz.com.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments